TAJR155K016HNJ
Mfr.Part #
TAJR155K016HNJ
Description
CAP TANT
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated :
16V
JESD-609 Code :
e0
Mounting Feature :
Dissipation Factor :
6 %
Tolerance :
10%
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Length :
2.05mm
Width :
1.3mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
16V
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
21 Weeks
Tan Delta :
0.06
Height :
1.2mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1.5μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Leakage Current :
500nA
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.3mm