TAJR155K010HNJ
Mfr.Part #
TAJR155K010HNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Length :
2.05mm
Depth :
1.3mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated DC :
10V
JESD-609 Code :
e0
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20Ohm
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Tan Delta :
0.06
Size Code :
Capacitance :
1.5μF
Leakage Current :
0.0005mA
Package / Case :
Molded
Published :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Tolerance :
10%