TAJR155K006RNJ
Mfr.Part #
TAJR155K006RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 6.3V 0805
Tantalum Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Dissipation Factor :
6 %
Polarity :
Polar
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Manufacturer Size Code :
R
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.06
Series :
TAJ
Height :
1.2mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Number of Pins :
Depth :
1.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Tantalum
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Capacitance :
1.5μF
JESD-609 Code :
e3
Type :
Molded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
TAJR155K006RNJ
KYOCERA AVX TAJR155K006RNJ
1.5μF ±10% 2Ohm 2-Termination Polar Tantalum 500nA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TAJR155K006RNJ Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 2Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 500nA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
TAJR155K006RNJ Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %