TAJR154M025RNJ
Mfr.Part #
TAJR154M025RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.15UF 20% 25V 0805
Terminal Shape :
J BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
21 Weeks
Weight :
5.499807mg
Capacitance :
0.15μF
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
4 %
Manufacturer Size Code :
R
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Mount :
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Series :
TAJ
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Length :
2.05mm
Depth :
1.3mm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24Ohm
Height :
1.2mm