TAJR154K035RNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJR154K035RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.15UF 10% 35V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
35V
Radiation Hardening :
No
Manufacturer Size Code :
R
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
0.15μF
Series :
TAJ
Dissipation Factor :
4 %
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
21 Weeks
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
J BEND
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Tantalum
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
500nA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Height :
1.2mm
Case Code (Imperial) :
Published :
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Polar
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24Ohm
Tolerance :
±10%