TAJR154K025RNJ
Mfr.Part #
TAJR154K025RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 0.15UF 10% 25V 0805
Tantalum Capacitors
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
R
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Type :
J BEND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TAJ
Leakage Current :
500nA
Polarity :
Polar
Height :
1.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
4 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
5.499807mg
Dielectric Material :
Tantalum
Mounting Type :
Capacitance :
0.15μF
Depth :
1.3mm
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24Ohm
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Tolerance :
±10%