TAJR154K020RNJ
Mfr.Part #
TAJR154K020RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 0.15UF 10% 20V 0805
Leakage Current :
500nA
Lead Diameter :
1 mm
Number of Pins :
2
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage :
20V
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Free
Type :
Molded
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Depth :
1.3mm
Height :
1.2mm
Case Code (Imperial) :
Manufacturer Size Code :
R
Capacitance :
0.15μF
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TAJ
Dissipation Factor :
4 %
Voltage - Rated DC :
20V
Lead Pitch :
850μm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25Ohm
Weight :
5.499807mg
No
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
TAJR154K020RNJ
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJR154K020RNJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:20V, Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), Type:Molded, Mounting Type:Surface Mount, TAJR154K020RNJ pinout, TAJR154K020RNJ datasheet PDF, TAJR154K020RNJ amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJR154K020RNJ ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.