TAJR106M010RNJ
Mfr.Part #
TAJR106M010RNJ
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V 0805
Stock
100
In Stock :
100
Published :
2008
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1μA
Height :
1.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
2012
Mount :
Surface Mount
Tan Delta :
0.2
Weight :
5.499807mg
Feature :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Manufacturer Size Code :
R
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Mounting Type :
2
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Dissipation Factor :
20 %
Termination :
SMD/SMT
Type :
Molded
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
TAJ
Polarity :
Polar
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
10V
Depth :
1.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
10μF