TAJR106K006YNJ
Mfr.Part #
TAJR106K006YNJ
Description
CAP TANT 10UF 10% 6.3V 0805
Tolerance :
10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.05mm
Capacitance :
10μF
Dissipation Factor :
8 %
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.3mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1.2mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
600nA
Min Operating Temperature :
-55°C
2
Voltage - Rated :
6.3V
Depth :
1.3mm