TAJR106K006SNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJR106K006SNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 6.3V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tan Delta :
0.08
Case Code (Metric) :
Width :
1.3mm
Leakage Current :
600nA
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
6.3V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
1.3mm
Capacitance :
10μF
Length :
2.05mm
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Molded
Polarity :
Polar
Height :
1.2mm
Tolerance :
10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Dissipation Factor :
8 %
Terminal Shape :
J BEND
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Voltage - Rated :
6.3V