TAJR106K006RNJ
Mfr.Part #
TAJR106K006RNJ
Description
CAP TANT 10UF 10% 6.3V 0805
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.2mm
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Capacitance :
10μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Number of Pins :
2
Manufacturer Size Code :
R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated DC :
6.3V
Dissipation Factor :
8 %
TAJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
PCB, Surface Mount
Published :
Depth :
1.3mm
Voltage :
6.3V
Leakage Current :
600nA
Polarity :
Polar
Voltage - Rated AC :
6.3V
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
TAJR106K006RNJ
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJR106K006RNJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, Type:Molded, Package / Case:0805 (2012 Metric), Voltage:6.3V, TAJR106K006RNJ pinout, TAJR106K006RNJ datasheet PDF, TAJR106K006RNJ amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJR106K006RNJ ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.