TAJR105M016SNJ
Mfr.Part #
TAJR105M016SNJ
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 0805
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20Ohm
Dissipation Factor :
4 %
Height :
1.2mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Depth :
1.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Tantalum
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
16V
e3
Lead Free :
Lead Free
Manufacturer Size Code :
R
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
25 Weeks
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Datasheets
TAJR105M016SNJ
KYOCERA AVX TAJR105M016SNJ
1μF ±20% 20Ohm 2-Termination Polar Tantalum 500nA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TAJR105M016SNJ Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 20Ohm.The leakage current of this capacitor is 500nA. The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 4 %.
TAJR105M016SNJ Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %