TAJR105M016RNJ
Mfr.Part #
TAJR105M016RNJ
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 0805
Stock
138
In Stock :
138
Factory Lead Time :
21 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
0805
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
4 %
Height :
1.2mm
1 (Unlimited)
Weight :
5.499807mg
Manufacturer Size Code :
R
Case Code (Metric) :
2012
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.3mm
Published :
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
yes
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20Ohm
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
1μF