TAJR105M010SNJ
Mfr.Part #
TAJR105M010SNJ
Description
CAP TANT 1UF 20% 10V 0805
Depth :
1.3mm
Capacitance :
1μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25Ohm
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Manufacturer Size Code :
R
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Height :
1.2mm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Voltage - Rated DC :
10V
Factory Lead Time :
25 Weeks
Dissipation Factor :
4 %
500nA
Dielectric Material :
Tantalum
Datasheets
TAJR105M010SNJ
KYOCERA AVX TAJR105M010SNJ
1μF ±20% 25Ohm 2-Termination Tantalum 500nA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TAJR105M010SNJ Overview
TAJR105M010SNJ Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %