TAJR105K025RNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJR105K025RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 10% 25V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Terminal Shape :
J BEND
Depth :
1.3mm
Case Code (Metric) :
Capacitance :
1μF
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
Published :
Lead Pitch :
850μm
Polarity :
Polar
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
21 Weeks
Dielectric Material :
Tantalum
Leakage Current :
500nA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TAJ
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Height :
1.2mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Dissipation Factor :
4 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Mount :
Surface Mount
Weight :
5.499807mg
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Molded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm