TAJE107K016HNJ
Mfr.Part #
TAJE107K016HNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Voltage - Rated DC :
16V
Pbfree Code :
No
Dissipation Factor :
6 %
EAR99
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
16V
Polarity :
Polar
Depth :
4.3mm
Published :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Weight :
670.01263mg
Width :
4.3mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
100μF
Leakage Current :
16μA
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.06
Package / Case :
Molded
Height :
4.3mm
Length :
7.3mm