TAJC476K016HNJ
Mfr.Part #
TAJC476K016HNJ
Description
CAP TANT
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Length :
6mm
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Height :
2.8mm
Reference Standard :
CECC30801-005
Tolerance :
10%
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
3.2mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
47μF
HTS Code :
Polarity :
POLARIZED
Case Code (Imperial) :
Size Code :
Voltage - Rated :
16V
J BEND
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
16V
Dissipation Factor :
6 %
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
7.5µA
Max Operating Temperature :
125°C
Surface Mount :
yes
Depth :
3.2mm