TAJC475K050HNJ
Mfr.Part #
TAJC475K050HNJ
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2312
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
3.2mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
TR, 7 INCH
Min Operating Temperature :
-55°C
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.4Ohm
Factory Lead Time :
21 Weeks
HTS Code :
Dissipation Factor :
4 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Polar
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
3.2mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height :
2.8mm
Length :
6mm
Reference Standard :
CECC30801-005
Voltage - Rated :
50V
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Leakage Current :
500nA
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Size Code :
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
4.7μF
Reach Compliance Code :
not_compliant
Tan Delta :
0.04
Tolerance :
10%