TAJC156K016HNJ
Mfr.Part #
TAJC156K016HNJ
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V 2312
yes
Voltage - Rated DC :
16V
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
3.2mm
Positive Tolerance :
10%
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Leakage Current :
0.0024mA
Number of Terminations :
2
Length :
6mm
Package / Case :
Negative Tolerance :
10%
Tan Delta :
0.06
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
15μF
Height :
2.6mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
EAR99
ESR :
1800 mΩ