TAJC106K035HNJ
Mfr.Part #
TAJC106K035HNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2312
Tantalum Capacitors
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Polarity :
Polar
Tolerance :
±10%
Height :
2.8mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.06
Length :
6mm
Published :
Voltage - Rated DC :
35V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Depth :
3.2mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Leakage Current :
3.5μA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TAJ
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
6 %
Capacitance :
10μF
Manufacturer Size Code :
C
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm