TAJC106K016PNJ
Mfr.Part #
TAJC106K016PNJ
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 2312
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height Seated (Max) :
0.102 2.60mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Depth :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Dissipation Factor :
6 %
Leakage Current :
1.6μA
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Shape :
J BEND
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
10μF
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
23 Weeks
Type :
SMD/SMT
Mounting Type :
Height :
2.8mm
Case Code (Metric) :
Manufacturer Size Code :
C
Series :
TAJ
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.06
Datasheets
TAJC106K016PNJ
KYOCERA AVX TAJC106K016PNJ
10μF ±10% 2Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 1.6μA Cut Tape (CT) 2312 (6032 Metric)
TAJC106K016PNJ Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 2Ohm in this case.This capacitor leaks 1.6μA current.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TAJC106K016PNJ Features
a leakage current of 1.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %