TAJB686K006HNJ
Mfr.Part #
TAJB686K006HNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Package / Case :
Molded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
15.989131mg
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Leakage Current :
4μA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Reference Standard :
CECC30801-005
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
J BEND
Voltage - Rated DC :
6.3V
Voltage - Rated :
6.3V
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
68µF
Tan Delta :
0.08
HTS Code :
Depth :
2.8mm
Mounting Feature :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Height :
2.1mm
Width :
2.8mm
Size Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor :
8 %
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.5mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
10%