TAJB685K006HNJ
Mfr.Part #
TAJB685K006HNJ
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
6.8μF
1 (Unlimited)
Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Voltage - Rated :
6.3V
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.8mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
No
Published :
Height :
2.1mm
Tolerance :
10%
Length :
3.5mm