TAJB156K006HNJ
Mfr.Part #
TAJB156K006HNJ
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Width :
2.8mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
JESD-609 Code :
e0
Min Operating Temperature :
-55°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tape and Reel (TR)
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Voltage - Rated :
6.3V
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.5mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
J BEND
Size Code :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Weight :
15.989131mg
Case Code (Imperial) :
Height :
2.1mm
Capacitance :
15μF