TAJB105M050HNJ
Mfr.Part #
TAJB105M050HNJ
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Size Code :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
No
Leakage Current :
500nA
Reference Standard :
CECC30801-005
Tolerance :
20%
Case Code (Metric) :
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Dissipation Factor :
6 %
Surface Mount :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7Ohm
Width :
2.8mm
Length :
3.5mm
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
1μF
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Tan Delta :
0.06
Height :
2.1mm