TACU105M016RTA
Mfr.Part #
TACU105M016RTA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Series :
TACmicrochip®, TAC
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Manufacturer Size Code :
U
Depth :
1.35mm
Dissipation Factor :
8 %
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Type :
Molded
Height :
600μm
Polarity :
POLARIZED
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
500nA
Factory Lead Time :
23 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Capacitance :
1μF
Tolerance :
±20%
Length :
2mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
16V