TAC275K015P02-F
Mfr.Part #
TAC275K015P02-F
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Length :
7.37mm
Diameter :
2.79mm
Capacitance :
2.7µF
Operating Temperature (Max) :
125°C
Leakage Current :
0.0005mA
Negative Tolerance :
10%
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Tan Delta :
0.04
Datasheets
TAC275K015P02-F
2.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel (TR)
TAC275K015P02-F Overview
0.0005mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.04 based on its electrical dielectric test.
TAC275K015P02-F Features
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor