TAC156K025P06-F
Mfr.Part #
TAC156K025P06-F
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Positive Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.003mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Length :
10.67mm
Negative Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Diameter :
4.57mm
Tan Delta :
0.04
Capacitance :
15μF
Datasheets
TAC156K025P06-F
15μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.003mA Tape & Reel (TR)
TAC156K025P06-F Overview
Capacitor leakage current is 0.003mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.04.
TAC156K025P06-F Features
a leakage current of 0.003mA in this capacitor