TAC155K020P01-F
Mfr.Part #
TAC155K020P01-F
Description
CAPACITOR SOLID TANTALUM
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitance :
1.5μF
Diameter :
2.41mm
Positive Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.0005mA
Tan Delta :
0.04
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
10%
Length :
6.6mm
Datasheets
TAC155K020P01-F
1.5μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel (TR)
TAC155K020P01-F Overview
This capacitor leaks 0.0005mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TAC155K020P01-F Features
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor