TAC126K050P08-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAC126K050P08-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAPACITOR SOLID TANTALUM AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Negative Tolerance :
10%
Surface Mount :
No
Capacitance :
12μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Length :
18.03mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Positive Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Operating Temperature (Max) :
125°C
Packing Method :
TR, 12 INCH
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Series :
TAC
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
0.0048mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
7.62mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
TAC126K050P08-F
12μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0048mA Tape & Reel (TR)
TAC126K050P08-F Overview
0.0048mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TAC126K050P08-F Features
a leakage current of 0.0048mA in this capacitor