TAC-300-103
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAC-300-103
Manufacturer
Cosel
Description
LINE FILTER 500VAC 300A CHASSIS
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
Power Line Filter Modules
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Approval Agency :
cURus, VDE
Current Rating :
300A
Leakage Current :
1mA
Filter Type :
Three Phase (Wye)
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
190mm
Frequency - Operating :
50/60Hz
Voltage - Rated AC :
500V
Length :
360mm
Packaging :
Box
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination Style :
Terminal Block
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
110mm
Physical Dimension :
L360.0XB190.0XH110.0 (mm)/L14.173XB7.48XH4.331 (inch)
Published :
Capacitance :
10nF
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
TAC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Configuration :
Single Stage
Termination :
Screw
Frequency :
1MHz
Datasheets
TAC-300-103
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH