TA810PW10R0J
Mfr.Part #
TA810PW10R0J
Description
RES 10 OHM 5% 10W POWERCHIP
Through Hole Resistors
Lead Spacing :
20.32mm
Series :
Power Chip® TA
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.020 25.91mm
Size / Dimension :
1.085Lx0.240W 27.56mmx6.10mm
Working Voltage :
500V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
350V
JESD-609 Code :
e0
Height :
25.908mm
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Resistance :
10Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
10W
Lead Diameter :
0.6 mm
Published :
Max Power Dissipation :
10W
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
Non-Inductive
Datasheets
TA810PW10R0J
Ohmite TA810PW10R0J
FIXED RESISTOR, 10Ohm, Thick Film,