TA303PA27R0JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TA303PA27R0JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 27 OHM 5% 3W POWERCHIP
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Height Seated (Max) :
0.620 15.75mm
Series :
Power Chip® TA
Working Voltage :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.500Lx0.100W 12.70mmx2.54mm
Number of Terminations :
2
Resistance :
27Ohm
Height :
15.748mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Radial
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e1
Published :
Size Code :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
TA303PA27R0JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 27Ohm, Thick Film,