TA203PA24R0JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TA203PA24R0JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 24 OHM 5% 3W POWERCHIP
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Working Voltage :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.500Lx0.100W 12.70mmx2.54mm
Packaging :
Bulk
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Resistance :
24Ohm
Terminal Pitch :
5.08mm
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Height Seated (Max) :
0.620 15.75mm
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
Wire
Series :
Power Chip® TA
JESD-609 Code :
e1
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
3W
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Number of Terminations :
2
Height :
15.748mm
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
TA203PA24R0JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 24Ohm, Thick Film,