T9GV5L24-110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T9GV5L24-110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 110V
Stock
104
In Stock :
104
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Type :
Non Latching
Coil Current :
8.2mA
Must Operate Voltage :
82.5VDC
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Coil Resistance :
13.4kOhm
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Switching Voltage :
480VAC -Max
Contact Rating (Current) :
20A
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
110VDC
Series :
T9G
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Must Release Voltage :
11VDC
Operate Time :
15ms
Operating Temperature :
-40°C~105°C