T9GV5L14-24U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T9GV5L14-24U
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Base Product Number :
T9GV5
Coil Current :
37.5 mA
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Release Time :
22 ms
Ingress Protection :
Environment Resistant
Features :
Coupling Nut
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Contact Rating (Current) :
20 A
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
Product Status :
Active
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Voltage :
24VDC
Coil Type :
Non Latching
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive Drab
Must Operate Voltage :
18 VDC
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
F
Type :
For Male Pins
Shielding :
Shielded
Includes :
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
11
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Package :
Bulk
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
16
Mounting Feature :
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Coil Resistance :
640 Ohms
Operate Time :
15 ms
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Switching Voltage :
480VAC - Max