T9GV2L24-15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T9GV2L24-15
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 15V
Stock
419
In Stock :
419
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
11.25 VDC
TE Connectivity
Turn Off Voltage (Min) :
1.5 VDC
Coil Termination :
Quick Connect
Coil Resistance :
249 Ohms
Contact Form :
SPST-NC (1 Form B)
Subcategory :
Relays
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Contact Termination :
Quick Connect
Coil Type :
Non Latching
Package :
Bulk
Release Time :
22ms
Mounting Type :
Through Hole
Mounting Style :
Panel Mount
Switching Voltage :
480VAC - Max
Coil Voltage :
15VDC
Contact Rating (Current) :
20A
Series :
T9G
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Turn On Voltage (Max) :
11.25 VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Product :
Power Relays
Coil Current :
60.0mA
Coil Insulation :
Class B
Product Type :
General Purpose Relays
Features :
Insulation - Class B, Sealed - Flux Protection
Contact Current Rating :
30 A
Must Release Voltage :
1.5 VDC
Coil Power :
900 mW