T9GV2L14-48
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T9GV2L14-48
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 48V
Stock
426
In Stock :
426
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Termination Style :
PC Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Must Operate Voltage :
36VDC
Switching Voltage :
480VAC -Max
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NC (1 Form B)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Current :
18.8mA
Packaging :
Bulk
Series :
T9G
Must Release Voltage :
4.8VDC
Contact Rating (Current) :
20A
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
15ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil Insulation :
Class B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Release Time :
22ms
Coil Resistance :
2.5kOhm