T9GV2L14-110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T9GV2L14-110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 110V
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Contact Form :
SPST-NC (1 Form B)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil Current :
8.2mA
Coil Voltage :
110VDC
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Must Operate Voltage :
82.5VDC
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
15ms
Release Time :
22ms
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Series :
T9G
Coil Insulation :
Class B
Must Release Voltage :
11VDC
Contact Rating (Current) :
20A
Factory Lead Time :
22 Weeks
Coil Resistance :
13.4kOhm
Termination Style :
PC Pin
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Switching Voltage :
480VAC -Max