T9AS1D14-24
Mfr.Part #
T9AS1D14-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Power Relays, Over 2 Amps
Product Type :
General Purpose Relays
Coil Resistance :
576 Ohms
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium (AgSnOIn)
Package :
Tray
Width :
27.4 mm
Hoffman
Brand :
TE Connectivity / PandB
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Length :
32.5 mm
Product :
Power Relays
Base Product Number :
T9AS1
Coil Voltage :
24 VDC
Contact Termination :
Solder Pin
Termination Style :
PC Pin
Type :
Standard
Coil Type :
Non-Latching
Mounting Style :
Through Hole
Product Category :
General Purpose Relays
Mounting Type :
Through Hole
Coil Current :
41.7 mA
Must Operate Voltage :
18 VDC
Switching Voltage :
240 VAC
Contact Current Rating :
30 A
Coil Termination :
Solder Pin
RoHS :
Details
Contact Form :
SPST (1 Form A)
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Subcategory :
Relays
Release Time :
15 ms
Height :
27.9 mm
Contact Rating (Current) :
30 A
Power Consumption :
1 W