T97Z476K050ESA
Mfr.Part #
T97Z476K050ESA
Package / Case
3024 (7660 Metric)
Description
CAP TANT 47UF 10% 50V 3024
Tantalum Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
240mOhm
Leakage Current :
23.5μA
Series :
TANTAMOUNT®, T97
Dissipation Factor :
6 %
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reference Standard :
MIL-PRF-55365
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Ripple Current :
1.1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Capacitance :
47μF
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
3024 (7660 Metric)
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
7.6mm
Manufacturer Size Code :
Z
JESD-609 Code :
e0
Width :
6mm
Feature :
High Reliability
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tolerance :
±10%