T97R476K035CAB
Mfr.Part #
T97R476K035CAB
Package / Case
3024 (7660 Metric)
Description
CAP TANT 47UF 10% 35V 3024
Tantalum Capacitors
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
35V
Leakage Current :
0.0165mA
Size / Dimension :
0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
Manufacturer Size Code :
R
Published :
Type :
Conformal Coated
Capacitance :
47μF
Package / Case :
3024 (7660 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Width :
6mm
Ripple Current :
1600mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Ratings :
COTS
Length :
7.6mm