T97D106K063HAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T97D106K063HAA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 63V SMD
Stock
108
In Stock :
108
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Feature :
High Reliability
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55365
Number of Terminations :
2
Manufacturer Size Code :
D
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
0.0063mA
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 100kHz
Life (Hours) :
1000 hours
Published :
2006
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
4.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Voltage - Rated :
63V
Size / Dimension :
0.299Lx0.173W 7.60mmx4.40mm
Capacitance :
10μF
Ripple Current :
600mA
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Mount :
Surface Mount
Series :
TANTAMOUNT®, T97
Ratings :
COTS
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Type :
Conformal Coated
Length :
7.6mm