T95R397K6R3LZSS
Mfr.Part #
T95R397K6R3LZSS
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Description
CAP TANT 390UF 10% 6.3V 2824
Voltage - Rated :
6.3V
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Capacitance :
390µF
Length :
7.1882mm
Manufacturer Size Code :
R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.150 3.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
130mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.9944mm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Tolerance :
±10%