T95R156K050ESAL
Mfr.Part #
T95R156K050ESAL
Description
CAP TANT 15UF 10% 50V 2824
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
1.3mm
Width :
5.9944mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
15μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.150 3.80mm
Feature :
High Reliability
Type :
Conformal Coated
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Dielectric Material :
Tantalum
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Leakage Current :
7.5µA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Ratings :
COTS
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
350mOhm
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Length :
7.1882mm