T95B156M016CZSS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T95B156M016CZSS
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1611 (4028 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V 1611
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Manufacturer Size Code :
B
Size / Dimension :
0.157Lx0.110W 4.00mmx2.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
750mOhm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1611 (4028 Metric)
Width :
2.794mm
Capacitance :
15μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Length :
3.9878mm
Type :
Conformal Coated
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.087 2.20mm