T92P7D22-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T92P7D22-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 12V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Length :
68.58 mm
Brand :
TE Connectivity
Product Status :
Active
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC - Nom
Base Product Number :
T92P7
Operate Time :
25 ms
Series :
T92
Features :
Insulation - Class F
Product Type :
General Purpose Relays
Package :
Bulk
Must Operate Voltage :
9 VDC
TE Connectivity
Coil Voltage :
12VDC
Supplier Package :
Dust Cover
Coil Insulation :
Class F
Subcategory :
Relays
Minimum Dropout Voltage :
1.2 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Coil Power :
1.7 W
Product :
Power Relays
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Maximum Power Rating :
1.7 W
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Current :
139.5 mA
Contact Current Rating :
30 A
Turn On Voltage (Max) :
9 VDC
Coil Resistance :
86 Ohm
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Width :
34.54 mm
Contact Termination :
Quick Connect
RoHS :
Details
Mounting Style :
Panel Mount
Product Category :
General Purpose Relays
Relay Construction :
Non-Latching
Contact Rating (Current) :
30A
Maximum Pick-Up Voltage :
9 V
Coil Type :
Non Latching
Height :
26.42 mm
Turn Off Voltage (Min) :
1.2 VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Packaging :
Bulk
Power Consumption :
1.7 W