T86D335K050ESAS
Mfr.Part #
T86D335K050ESAS
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 50V 2917
Tantalum Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Length :
7.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Leakage Current :
0.0017mA
Tan Delta :
0.06
Manufacturer Size Code :
D
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
3.3μF
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Depth :
4.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Height :
2.8mm
Datasheets
T86D335K050ESAS
3.3μF ±10% 2Ohm 2-Termination 0.0017mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T86D335K050ESAS Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 2Ohm.0.0017mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T86D335K050ESAS Features
a leakage current of 0.0017mA in this capacitor