T86D157M6R3ESSS
Mfr.Part #
T86D157M6R3ESSS
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 2917
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Leakage Current :
0.009mA
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Capacitance :
150µF
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
D
Length :
7.3mm
Height :
2.8mm
Published :
Tan Delta :
0.08
Depth :
4.3mm
Voltage - Rated :
6.3V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
T86D157M6R3ESSS
150μF ±20% 600mOhm 2-Termination 0.009mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T86D157M6R3ESSS Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 600mOhm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.009mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.08.
T86D157M6R3ESSS Features
a leakage current of 0.009mA in this capacitor