T86C156K6R3ESAS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T86C156K6R3ESAS
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 15UF 10% 6.3V 2312
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Published :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Radiation Hardening :
No
Length :
6mm
Feature :
Fail Safe with Built-in Fuse, High Reliability
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
TANTAMOUNT®, T86
Ratings :
COTS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Height :
2.5mm
Capacitance :
15μF
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Depth :
3.2mm
Manufacturer Size Code :
C
Tan Delta :
0.06
Terminal Shape :
J BEND
Voltage - Rated :
6.3V
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Leakage Current :
0.0009mA
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
HTS Code :
Datasheets
T86C156K6R3ESAS
Vishay / Sprague T86C156K6R3ESAS
15μF ±10% 1.8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0009mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T86C156K6R3ESAS Overview
This resistor has a resistance of 1.8Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current at 0.0009mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
T86C156K6R3ESAS Features
a leakage current of 0.0009mA in this capacitor